suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Co zrobić z UPO?

Zakończył się sezon rozliczeń podatkowych. Ten rok okazał się przełomowy dla fiskusa - za pośrednictwem Internetu rozliczyło się prawie milion Polaków. Chociaż większość z nich skupia się teraz na oczekiwaniu na zwrot podatku, powinni również pamiętać o właściwym zabezpieczeniu elektronicznych dokumentów, poświadczających spełnienie obowiązku wobec skarbówki.

Chodzi tu głównie o UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To jedyny ważny dla fiskusa dowód na dostarczenie zeznania do właściwej skarbówki. Warto zachować również samą deklarację, bynajmniej ze względu na możliwość sprawdzenia kwoty dochodu sprzed 2 lat. Jej podanie jest wymagane przy wysyłaniu PIT-a przez Internet. Dokumenty podatkowe należy trzymać przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Można je wydrukować i przechowywać w wersji papierowej bądź zapisać na twardym dysku komputera. Ze względu na to, że coraz częściej korzystamy z przenośnych komputerów, które są bardziej narażone na fizyczne uszkodzenia niż tradycyjne, stacjonarne PC podatnicy decydujący się na drugie rozwiązanie powinni szczególnie zadbać o bezpieczeństwo swoich podatkowych plików. Nawet najbardziej sumiennie dbający o stan swojego laptopa e-podatnik może bowiem doświadczyć ataku złośliwego oprogramowania czy awarii komputera, które skutkują nieodwracalną utratą danych. W związku z tym, zaleca się sporządzanie kopii najważniejszych dokumentów przechowywanych na dyskach komputerów.

Do tego celu można użyć popularnych nośników optycznych czyli płyt CD i DVD. Mimo niskiego kosztu zakupu i prostoty stosowania łatwo ulegają one tak przypadkowemu niszczeniu jak i degradacji w wyniku działania promieni słonecznych czy zmian temperatury. Podobnie jest z pamięciami flash i pendrive'ami, które znakomicie sprawdzają się w codziennym przenoszeniu plików, jednak są zbyt podatne na uszkodzenia fizyczne aby archiwizować na nich dokumenty podatkowe. Innym sposobem na backup e-deklaracji jest ich przechowywanie na zewnętrznych serwerach. Z tego sposobu korzysta na co dzień wielu posiadaczy kont e-mail, którzy wysyłają na swoje skrzynki kopie ważnych plików. Dzięki temu mają do nich dostęp z dowolnego miejsca podłączonego do sieci. Darmowe skrzynki o coraz większych pojemnościach zachęcają do stosowania tego rozwiązania jednak problem może pojawić się przy próbie wyszukania pożądanego pliku na koncie. Zazwyczaj służą one do bieżącej korespondencji, więc znalezienie e-deklaracji, wśród setek innych maili staje się znacznie utrudnione.

Osoby, które chcą chronić swoje e-pity oraz inne ważne dokumenty elektroniczne mogą skorzystać również z usługi, jaką jest backup danych online. Łączy ona zalety wymienionych wcześniej rozwiązań, zapewniając przy tym znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. W przypadku backupu danych online zapewnione jest ono dzięki takim rozwiązaniom, jak: protokół SSL stosowany przy elektronicznych transakcjach finansowych oraz szyfrowaniu ASE, czyli kluczowi znanemu tylko posiadaczowi konta. Zasada działania tych programów oraz ich obsługa jest prosta i intuicyjna, dzięki czemu może z nich korzystać każdy e-podatnik.

- Do archiwizacji najistotniejszych dokumentów wystarczają konta o niskich pojemnościach, do których dostęp jest bardzo często darmowy. W przypadku programu BitBank każdy użytkownik może skorzystać z 1 GB wolnej przestrzeni wirtualnej bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów – tłumaczy Wiktor Słup Ostrawski, Key Account Manager firmy TotalSafe, dystrybutora programu BitBank. Niewątpliwą zaletą tej metody tworzenia kopii zapasowych e-pitów jest dostęp do nich w każdym momencie, z każdego miejsca na świecie. Programy nie przeszkadzają w bieżącej pracy, same dokonując zmian w zapisywanych na serwerach plikach. Przywracane z nich dane mają taki sam układ folderów, jak w komputerze. Przed wyborem programu do backupu danych online warto jednak sprawdzić lokalizację siedziby firmy i serwerów, na które wysyłane są kopie plików. Nie wszyscy dostawcy aplikacji przechowują dane w polskich data center. Tymczasem niektóre dokumenty (np. e-faktury) muszą być archiwizowane na terenie Rzeczpospolitej bądź Unii Europejskiej. Ponadto korzystanie z usług polskich dostawców przekłada się na uproszczoną komunikację w razie wystąpienia problemów bądź wszelkich innych wątpliwości dotyczących działania programu.

dobocom


Dodano: 2011-05-04 15:14:00

ATRAKCYJNE DZIAŁKI
DZIAŁKA BUDOWLANA PŁOCICZNO-TARTAK

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 24-01-20

1 USD: 3,84751 EUR: 4,2461
1 CHF: 3,96291 GBP: 5,0381
1 RUB: 0,0623 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: