suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Rozmowa z posłem Damianem Raczkowskim

Rozmowa z Damianem Raczkowskim, posłem Rzeczpospolitej Polskiej z Platformy Obywatelskiej, przewodniczącym Zarządu Regionu PO w województwie podlaskim

- Mocne słowa padły na zorganizowanej z inicjatywy prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza konferencji oceniającej rządową Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030. Pisano, że Suwałki są „skazane na zacofanie”, ironizowano na temat „galopującego” rozwoju Suwalszczyzny i „białej plamie” na mapie kraju. Jakie jest Pana zdanie. Czy Suwałki mają szansę na dalszy rozwój czy są skazane na rolę skansenu, ładnego ale biednego i niedoinwestowanego?

- Po pierwsze nie sądzę by te gorzkie słowa były uzasadnione. Przeciwnie. Pod rządami śp. Prezydenta Józefa Gajewskiego, Suwałki rozwinęły się nadspodziewanie. Wszyscy w województwie i kraju z zazdrością patrzyli jak po klęsce likwidacji województwa, potrafiliście wybić się na czołowe miejsce w państwie, pod względem wielkości inwestycji. I to inwestycji trafionych. Aquapark czy Plazę to wizytówki których zazdrości wam nie tylko Białystok. Potrafiliście przyciągnąć turystów na świetny Blues Festiwal, a piękny, całoroczny, ośrodek narciarski Szelment. To min. dla ich uczestników buduje się w mieście 5 nowych hoteli. A to oznacza, że ludzie tu chcą przyjeżdżać. Powtarzam, 5 nowych hoteli, inwestorzy obliczyli, że na siebie zarobią. A sala widowiskowa, a drogi, a modernizacja miasta i ulic. I jeszcze rozwijająca się stale Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa czy Park Naukowo-Technologiczny, centrum innowacyjności. A działalność „Euroregionu” czy Specjalna Strefa Ekonomiczna, która przygarnęła tereny z Białegostoku (???) i to ma być „biała plama”? Żarty. I co bardzo ważne, miastem kieruje Czesław Renkiewicz , on najlepiej wie jak kontynuować dobrą passę miasta.

- Bez Via Baltica i obwodnic sobie nie poradzimy, a ich w Koncepcji nie ma. Drogi są zatkane tirami, nie ma jak tu dojechać, bo strach.

- To jest druga sprawa. Koncepcja zakłada, że pieniądze są lokowane tam gdzie przyniosą szybki zysk i będzie co dzielić. Pamiętam, jedną z pierwszych lekcji kapitalizmu. Na pytanie – co będzie, jak majątek jednego bogatego podzieli się między 100 biednych, odpowiedź brzmiała – będzie 101 biednych. A jeden bogaty da zarobić biednym. Podobnie będzie z Suwalszczyzną. Via Baltica w wersji drogowej i kolejowej muszą powstać w dającej się przewidzieć przyszłości. I mogę zapewnić, że Platforma Obywatelska w województwie będzie skutecznie, domagała się możliwie szybkiej realizacji tych inwestycji. W Białymstoku bardzo cenimy wasze umiejętności i, zgodnie z zasadą forowania najsprawniejszych, tu będziemy chcieli lokować środki. Będziemy lokowali, ale zgodnie z charakterem regionu, jego naturalnymi uwarunkowaniami. Przecież tylko nieodpowiedzialny człowiek chciałby budować tu kopalnię rudy, co było niegdyś w planach rozwoju. Rządowy dokument ma jeszcze jeden walor, którego poznanie chciałbym, jako były działacz samorządu, polecić kolegom. Myślę o analizie uwarunkowań rozwoju poszczególnych regionów. Siadłem i czytałem, to kopalnia wiedzy o kierunkach poszukiwań strategicznych rozwiązań dla powiatu czy gminy. Zapętleni w bieżące, taktyczne problemy, zapominamy o perspektywie działania. Chiński mędrzec Sun Tzu polecał by zawsze kierować się strategią, a lekceważyć taktykę. Czym są Chiny dziś, wiadomo, lada dzień, pierwszą światową potęgą.

- Naszą drugą, po drogach, bolączką jest służba zdrowia. Czy możemy liczyć na pomoc z Białegostoku, bo samodzielnie, bez pieniędzy niewiele da się poprawić.

- Wydaje mi się, że popełniono błąd. Za długo czekano z powołaniem nowego dyrektora suwalskiego szpitala. Od miesiąca, jest nim Suwalczanin, inż. Adam Szałanda, który świetnie sprawdził się jako dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Sprawnie nim zarządzał i potrafił pozyskiwać środki unijne. Podzielam zdanie Cezarego Cieślukowskiego, członka zarządu województwa odpowiedzialnego za służbę zdrowia, że już niebawem będziemy widzieli efekty pracy nowego dyrektora.

Patrząc na sprawę szerzej. Suwalski szpital jest jednym z tysięcy, który nie może sobie poradzić. Tu, nieudolne zarządzanie w połączeniu ze strukturalnymi błędami, prawie doprowadziło do katastrofy. Jestem wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Zdrowia, która przygotowała, przyjęty przez Sejm, pakiet 5 ustaw zdrowotnych. Jeśli zostaną zaakceptowane przez Senat i podpisane przez prezydenta, radykalnie poprawią sytuację. Dadzą wolną rękę przedsiębiorczym menadżerom, ograniczą biurokrację, obniżą ceny leków, ograniczą wyjazdy specjalistów za granicę, ułatwią wchodzenie młodych medyków do zawodu, przyśpieszą dochodzenie odszkodowań za błędy lekarskie.To ważne ustawy. Pochlebiam sobie, wiele wysiłku włożyłem by je doprecyzować.
I na marginesie, macie w Suwałkach bardzo dobrze zarządzaną placówkę służby zdrowia. Niedawno jej dyrektor odebrał Na zamku Królewskim Eurocertfikat 2010 - Dobrych Praktyk Obsługi i Usług. Myślę o Ośrodku Rehabilitacji, który wypełnił wyśrubowane europejskie normy, kierowanym przez dr. Janusza Fica. U niego personel umiarkowanie narzeka, pacjenci nie wnoszą skarg, najnowocześniejszego sprzętu przybywa, pomieszczenia są modernizowane. Myslę, że niebawem będzie więcej tak zarządzanych i prowadzonych placówek.

- Wracając do obwodnicy...

- Wiem, przez Suwałki przejeżdża codziennie 7 tysięcy tirów, więc problem jest palący. Nie można spokojnie żyć przy trasie. I chcę zapewnić, wbrew temu, co głoszą media i opozycja, obwodnica nie została z Planu Budowy Dróg i Autostrad wykreślona. Ze względów logistycznych i budżetowych zostały urealnione terminy budowy poszczególnych dróg ekspresowych a to duża różnica. Obwodnica zostanie zatem wybudowana, aktualny, realny termin na rozpoczęcie robót to 2014 r. Obecnie najważniejsze jest przygotowanie dokumentacji przebiegu obwodnicy oraz wykup gruntów pod planowanym przebiegiem drogi. Umożliwi to, gdy będą pieniądze, szybkie rozpoczęcie budowy.

Chciałbym pilotować tę inwestycje.(??? to ważne stwierdzenie) Platforma Obywatelska ma możliwości, i w regionie i w kraju, by przyśpieszyć rozpoczęcie budowy, a mnie szczególnie na tym zależy. Często przyjeżdżam do Suwałk. Nota bene jestem związany z nimi rodzinnie. Moi kuzyni mieszkają w Jeleniewie i tam spędzałem szkolne wakacje, teraz z żoną i dziećmi jeżdżę po tamtejszych górkach rowerem, a zimą na snowboardzie na trasach Ośrodka Szelment.

- To w przerwach przygotowań do wyborów?

- Czeka nas gorący okres. Układanie list, ustalanie kolejności. Chcemy wybrać jak najlepszych kandydatów. Najpewniej wygramy te wybory, bo mimo wszystkich klęsk jakie spadły w ostatnich latach na Polskę, mimo światowego kryzysu, katastrofy smoleńskiej, niegodnych działań opozycji, kraj normalnie funkcjonuje. Rozwój jest widoczny na każdym kroku. Mieszkańcy Suwałk wiedzą i widzą to najlepiej.
Uważam, że Suwalczanie z Platformy Obywatelskiej powinni odgrywać znacznie większa rolę i w mieście i w województwie. Tu jest wielu doświadczonych działaczy i wielu młodych, kreatywnych, którzy powinni pokazać swoje możliwości. Dotychczasowe wyniki PO oceniam jako skromne.

W tym roku w województwie podlaskim zmieniły się okręgi wyborcze do Senatu. Po raz pierwszy okręgiem nie będzie całe województwo, ale ustanowiono w jego granicach trzy oddzielne. Jeżeli suwalska Platforma Obywatelska znajdzie dobrego kandydata, to ma szanse zdobyć mandat. Ja osobiście startuje z Białegostoku i liczę na rzetelną ocenę mej pracy przez wyborców. I zapewniam Suwalczan, że w każdej chwili mogą liczyć na moja pomoc, bo warto i trzeba wspierać ludzi, którzy potrafią działać, a nie tylko narzekać. Obserwuję miasto i cieszą mnie zmiany jakie tu zachodzą.


Dziękuję za rozmowę.


Damian Raczkowski /36 l. żonaty, dwoje dzieci, Tymoteusz i Gabriela/, absolwent Wydz. Prawa UwB, podyplomowych studiów menadżerskich na SGH i zarządzania służbą zdrowia we wrocławskiej Akademii Ekonomicznej/ poseł do Sejmu RP z Platformy Obywatelskiej V i VI kadencji. Doświadczony działacz samorządowy, (m.in. wicestarosta powiatu białostockiego), dyrektor ds. nieruchomości PKP S.A., przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego PO.
Dodano: 2011-04-19 13:45:03

Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Urodziny dla Dzieci

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 13-12-19

1 USD: 3,82341 EUR: 4,2747
1 CHF: 3,89191 GBP: 5,1292
1 RUB: 0,0613 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: