suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Firma u lekarza

Zgodnie z polskim prawem, każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom profilaktyczną opiekę medyczną. Ale czy wie jak to robić? W praktyce firma często uważa to za czasochłonny i skomplikowany problem. W rezultacie pracownicy nie otrzymują odpowiedniej pomocy lub kierowani są do przypadkowej przychodni, która nie zawsze odpowiednio oceni stan zdrowia pracownika lub zdiagnozuje przyczynę dolegliwości. Tymczasem stan zdrowia i zadowolenie pracowników są kluczowe dla rozwoju firmy. Opieka medyczna na wysokim poziomie to, obok dobrej atmosfery w miejscu pracy i pakietów socjalnych, najważniejszy czynnik motywujący do bardziej efektywnych działań.

Rodzaje badań

Poradnie i ośrodki medycyny pracy zajmują się konsultacjami i badaniami stanu zdrowia pracownika, uwzględniając stanowisko i miejsce pracy. Najpowszechniejsze z badań, które przejść musi każda pracująca osoba, to badania okresowe, które wykonuje się w odstępie od dwóch do pięciu lat, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Pracodawca kieruje na badania wstępne osoby dopiero co zatrudnione lub zmieniające stanowisko pracy (w ramach tej samej firmy). Badania kontrolne, ustalające ponownie zdolność do podjęcia pracy, przeznaczone są natomiast dla osób, które przebywały na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni. Po zakończeniu badań otrzymujemy orzeczenie o naszej kondycji psychofizycznej, które następnie przedstawiamy pracodawcy. Idealne badania powinny być kompleksowe, zgodne z przepisami i niedezorganizujące życia przedsiębiorstwa.

W pakiecie taniej i skuteczniej

Optymalną formą jest wykupienie pakietów dla pracowników, dzięki którym badania będą przeprowadzane jeszcze sprawniej. Abonamenty oferowane są w wielu przychodniach i szpitalach. Są one opłacalne, wygodne, zwiększają lojalność pracowników, a tym samym efektywność ich pracy. Na wizytę nie trzeba długo czekać, jak to często ma miejsce w placówkach publicznej służby zdrowia. Abonament medyczny, obejmujący również działania profilaktyczne, pozwala przedsiębiorcy zmniejszyć zachorowalność w zakładzie pracy. Dzięki nim przedsiębiorstwo zwiększa swoje zaufanie i prestiż wśród pracowników.

– Na rynku dostępne są różne rodzaje pakietów dla firm, mniej lub bardziej rozbudowane - mówi Aleksandra Wysoczyńska, prezes poznańskiego szpitala Med Polonia. – Najprostsze obejmują konsultację u lekarza medycyny pracy. W ramach pozostałych można zasięgnąć porady okulisty, neurologa, laryngologa, internisty, kardiologa, ginekologa i innych. Najdroższe warianty to abonamenty typu VIP, które poza standardowym pakietem obejmują dodatkowo leczenie stomatologiczne, rozszerzone konsultacje specjalistyczne, rehabilitację i opiekę szpitalną – dodaje. Pakiety są dostosowane do wieku i płci pacjenta. Co ciekawe według prawa, część pracodawców nie musi poddawać się cyklicznym badaniom, jest to wąska i ściśle określona w przepisach grupa. To jednak nie zwalnia nikogo z kadry kierowniczej z konieczności dbania o swoje zdrowie, a podejmowanie takich działań daje dobry przykład oraz działa mobilizująco na wszystkich pracowników. Zatem, dzięki atrakcyjnym pakietom zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą mieć zapewniony większy komfort pracy.

Miejsce nie bez znaczenia

W celu wykonania badań najlepiej wybrać miejsce, które oferuje zarówno diagnostykę ambulatoryjną, a w razie konieczności również usługi szpitalne, co ułatwia procedurę realizacji ewentualnych zabiegów po badaniu. Prywatne placówki mogą zaproponować pacjentom szybszy dostęp do oferowanych usług, komfort przy ustalaniu terminów badań (dostosowanie do harmonogramu pracy) oraz najnowszy sprzęt. Większość firm zauważa, że badania przeprowadzane w publicznych placówkach są niepełne i nie dają całościowego i wiarygodnego obrazu zdrowia pacjenta. Świadczy to o przewadze instytucji prywatnych nad publicznymi. – Wiele osób uważa, że prywatna klinika to miejsce elitarne. Tymczasem koszty leczenia w abonamencie są opłacalne, a ponadto mamy pewność, że wykonywane usługi są wysokiej jakości – podkreśla Aleksandra Wysoczyńska, prezes Med Polonii. Według raportu firmy PwC, już jedna piąta pieniędzy na rynku medycznym trafia do prywatnych oddziałów służby zdrowia.

Coraz więcej firm może pozwolić sobie na dbałość o pracownika, także w kwestii jego zdrowia, które jest przecież najważniejsze. Pracodawca zyskuje pewność, że pracownik jest dobrze przygotowany do pracy, a pracownik zadowolenie i podniesienie satysfakcji, co zwiększa jego motywację do działania.Dodano: 2011-02-16 09:17:38

UNIWERSUS
SZKOŁY DLA DOROSŁYCH

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 23-01-20

1 USD: 3,83081 EUR: 4,2463
1 CHF: 3,95351 GBP: 5,0312
1 RUB: 0,0619 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: