suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Zwiedziłem wiele (...) miejsc na świecie, ale Suwałki zawsze (...) będą wyjątkowe.

„Najsilniejszy człowiek na świecie” - co Pan myśli, słysząc to określenie?

Czy jestem najsilniejszym człowiekiem na świecie? Na pewno w chwili obecnej jestem najsilniejszy na świecie w swojej dyscyplinie. Pojęcie to jest naprawdę ogólne. Wystarczy prześledzić doniesienia medialne, żeby stwierdzić, że co chwilę lansowane są inne wzorce „najsilniejszego”. Faktem jest, że podniosłem jak dotąd największy ciężar w historii naszego kraju (445 kg w przysiadzie ze sztangą na barkach) oraz, że zdobyłem tytuł Mistrza Świata w Trójboju Siłowym i przy tym pozostańmy ;).

Jak długą drogę musiał Pan pokonać, by dotrzeć do etapu Mistrzostw Świata i zdobyć miano „najsilniejszego”?

Jak każdy wyczynowy sportowiec, który traktuje poważnie to, czym się zajmuje, musiałem podporządkować sportowi swój rytm życia. Wielogodzinne treningi, dieta oraz odpowiednia regeneracja powysiłkowa składają się na sukces. Ważna jest jeszcze odpowiednia motywacja, która popycha nas do działania. Nigdy nie zakładałem innej możliwości jak
zdobycie I miejsca i jak widać - udało się.

Kiedy zainteresował się Pan trójbojem siłowym?

Trójbój siłowy trenuję już od ponad 7 lat. Zacząłem jeszcze w czasach licealnych. Wcześniej zawsze interesowała mnie siła i tężyzna fizyczna. Kiedy moi rówieśnicy spędzali czas głównie przed komputerem, ja ciężko trenowałem i marzyłem o tym, by stać się najlepszym.

Co jest najtrudniejsze w tej dyscyplinie sportu?

Trójbój Siłowy ze względu na ogromne obciążenia, na które wystawiane jest ciało zawodnika, zalicza się do grona sportów, w którym ryzyko kontuzji jest stosunkowo wysokie. Dyscyplina ta, jak nazwa wskazuje, składa się z 3 bojów: przysiadu ze sztangą trzymaną na barkach, wyciskania leżąc oraz martwego ciągu. Każda z tych konkurencji wymaga odpowiedniej techniki i koordynacji zawodnika. Tak naprawdę nie wystarczy być silnym, trzeba jeszcze umieć tą siłę wykorzystać i przełożyć ją na konkretny wynik. Sport ten wymaga od zawodnika maksymalnego skupienia i koncentracji, ponieważ każdy błąd może być tragiczny w skutkach.

Czy konkurencja w Polsce i na świecie jest duża?

Zarówno w Polsce, jak i na świecie istnieje wielu utalentowanych zawodników, z którymi trzeba się liczyć. Prym wiodą głównie kraje słowiańskie. Mało kto wie, że Polacy obok Ukraińców i Rosjan należą do ścisłej czołówki tej dyscypliny sportowej. Polska drużyna bardzo rzadko schodzi poniżej pierwszej trójki, uważam to za nasz ogromny sukces i powód do dumy.

W jakiej kategorii Pan startuje?

Startuję w kategorii superciężkiej, która uznawana jest za najbardziej prestiżową, ponieważ to w niej padają największe wyniki i rekordy.

Jaki jest Pana najlepszy wynik?

Moje osobiste rekordy, które są zarówno rekordami Polski, przedstawiają się następująco: przysiad - 445 kg, wyciskanie leżąc - 290 kg, martwy ciąg - 362,5 kg.

Jak często odbywają się zawody? Które z nich gromadzą największą liczbę zawodników i publiczności?

Jeśli chodzi o zawody w Trójboju Siłowym to zarówno na poziomie lokalnym w Polsce, jak i na świecie co roku odbywa się ich całkiem sporo. Ja, jako członek kadry narodowej, skupiam się jednak na najważniejszych imprezach, tzn. Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata, które co roku odbywają się w innym miejscu na kuli ziemskiej. Nie ukrywam, że w Polsce Trójbój Siłowy nie należy do najpopularniejszych dyscyplin sportowych, które gromadzą na widowni tłumy kibiców, a szkoda. Na świecie sport ten jest bardzo popularny, o czym świadczy fakt, że w zawodach biorą udział członkowie reprezentacji tak egzotycznych krajów jak chociażby Papui-Nowej Gwinei, Tajwanu i wielu innych. Z moich obserwacji wynika, że trójbój siłowy najpopularniejszy jest w Stanach Zjednoczonych oraz w Rosji.

Na czym polega trening? Jak często ćwiczy? Czy korzysta Pan ze specjalnej diety? Jak trzeba przygotowywać się do uprawiania tej dyscypliny sportu?

Trenuję trzy razy w tygodniu, zazwyczaj sesja treningowa zajmuje mi od 3 do 5 godzin. Każda dyscyplina sportowa wymaga specjalistycznego treningu i tak samo jest z Trójbojem Siłowym. Moje treningi odbywają się głównie na siłowni. Nie bez znaczenia jest tu również odpowiednia dieta wysokobiałkowa oraz regeneracja powysiłkowa. Ciało wystawione na duże obciążenia potrzebuje odpowiedniego odpoczynku, dlatego nie można przesadzać z intensywnością treningów.

Ostatnie Mistrzostwa Świata miały miejsce w RPA – czy miał Pan czas na zwiedzanie? Co podobało się Panu najbardziej?

Bardzo miło wspominam moją obecność w RPA. Jest to kraj o cudownych krajobrazach i zupełnie odmiennej od naszej faunie i florze. Nie miałem zbyt wiele czasu na zwiedzanie, ponieważ jechałem tam w konkretnym celu. Najbardziej podobała mi się wycieczka na farmę lwów, na której miałem szansę spotkać się oko w oko z tymi potężnymi drapieżnikami. Te lwy były zupełnie inne od tych, które można zobaczyć u nas w ZOO. Z tej wyprawy wyniosłem niezapomniane wrażenia.

Proszę podsumować swój ostatni sezon - było to pasmo sukcesów czy raczej ciężkiej pracy?

Był to okres ciężkiej pracy, która przyniosła mi wiele sukcesów. Udało mi się zdobyć trzy najważniejsze tytuły - Mistrzostwo Polski, Mistrzostwo Europy i Mistrzostwo Świata – marzenie każdego sportowca. Poza tym obroniłem tytuł magistra na swojej uczelni, co również uznaję za swój osobisty sukces.

Czy trenował Pan będąc jeszcze w Suwałkach? Często bywa Pan w rodzinnym mieście? Czy planuje Pan jakieś inicjatywy, które mogłyby zachęcić suwalczan do uprawiania sportów siłowych?

Kiedy tylko mam wolny czas staram się wracać do Suwałk. Zwiedziłem wiele ciekawych miejsc na świecie, ale Suwałki zawsze były, są i będą wyjątkowe. W Suwałkach rozpoczynałem swoją karierę sportową i zdarza mi się tu trenować, jednakże w czasie bezpośrednich przygotowań do zawodów nie ma tu miejsca, w którym wystarczyłoby dla mnie obciążenia. Nie ukrywam, że chciałbym związać swoją przyszłość z tym miejscem, ale jak będzie, to czas pokaże. Jeśli się uda, to w przyszłości na pewno podejmę jakąś inicjatywę, która będzie miała na celu rozpropagowanie sportów siłowych wśród młodzieży.

Jakie jeszcze ma Pan zainteresowania? Co lubi Pan robić w czasie wolnym od treningów?

Sport to bardzo absorbujące hobby, jednakże kiedy tylko mam czas, lubię poczytać dobrą książkę lub obejrzeć jakiś film. Dawniej grywałem na gitarze basowej w zespole metalowym, ale to jakoś odeszło w niepamięć.

Jakie ma Pan plany na przyszłość? Na czym Panu najbardziej zależy i czego można Panu życzyć?

Przede wszystkim chciałbym podjąć pracę w zawodzie, na tym teraz się skupiam i do tego dążę. A czego można mi życzyć? Chyba tego, czego każdemu sportowcowi, czyli zdrowia, siły i braku kontuzji, ze wszystkim innym sobie poradzę ;).

Dziękuję za rozmowę.

Pozdrawiam czytelników serwisu Suwalki.info.

Fot. Daniel Grabowski

Mistrzostwa Świata w Trójboju Siłowym w RPA
Na podium najsilniejszy suwalczanin
Farma lwów
Król zwierząt i król siłaczy
Daniel Grabowski podczas treningu
Trening to podstawa


Dodano: 2011-01-14 10:55:33

Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 6-12-19

1 USD: 3,85001 EUR: 4,2721
1 CHF: 3,89631 GBP: 5,0527
1 RUB: 0,0604 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: