suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Błyskawiczne oszczędności

Niezapomniane Święta, szalony Sylwester lub rodzinne ferie w górach – to już naprawdę za chwilę. Dlatego warto przemyśleć, jak szybko i efektywnie możemy pomnożyć zaskórniaki czy grubszą gotówkę. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie jesteśmy skazani na długoterminowe lokaty i męczące „zamrażanie” pieniędzy.

Kropla drąży skałę

Najbezpieczniej zdecydować się na krótkotrwałe depozyty, które w razie potrzeby można odnawiać. Taką szansę dają m.in. lokaty jednodniowe, w których na rynku możemy przebierać. Konstrukcja takiego produktu pozwala także ominąć podatek Belki (podatek nie jest pobierany, jeśli jednorazowo zarabiamy mniej niż 2,49 zł), co dodatkowo wpływa na zysk, który jednak nie będzie tak wysoki, jak w przypadku lokat o dłuższej zapadalności.
Inwestując 2 tys. zł np. w Lokatę „Podwójnie krótką” banku BPS dziennie można zarobić 22 gr. – kwota niewielka, ale jak mówi przysłowie – ziarnko do ziarnka… Jeśli okaże się, że pieniądze możemy inwestować przez dłuższy czas niż przewidywaliśmy, lokatę możemy odnawiać przez rok. Za to w Banku BGŻ klienci mogą wybierać w lokatach o terminach od 1 do 29 dni i również dowolnie je przedłużać. Środki zdeponowane na lokacie do 7 dni przynoszą zysk 3,8 proc. w skali roku. Czyli w przypadku odłożenia 2 tys. zł dzienny zysk wyniesie 21 gr. Podobne możliwości daje Multibank posiadaczom konta MultiMax Aquarius. Lokata Jednodniowa z oprocentowaniem 3,5 proc. w skali roku generuje dziennie 19 gr. zysku.

20 dni i znacznie wyższe oprocentowanie

Dzień, tydzień, miesiąc – to do tej pory najpopularniejsze okresy zapadalności depozytów krótkoterminowych. Wypełniając istniejącą na rynku lukę, pojawiły się produkty elastyczne, w których można dowolnie dobierać długość lokaty, jak np. w BGŻ. Jednak poza nimi występują także depozyty niestandardowe. Są zbliżone do dwu- i trzytygodniowych produktów, ale przebijają je warunkami, a dokładniej oprocentowaniem. Na początku października Bank Ochrony Środowiska zaoferował lokatę 20-dniową, która w sprzedaży ma być do końca listopada. Wysokie oprocentowanie – 6 proc. – doskonale rekompensuje mniejszą elastyczność produktu. Nie uwzględniając podatku Belki, przez ten okres na lokacie o wartości 2 tys. zł uzbiera się 6,60 zł odsetek, co oznacza 33 grosze dziennie. W skali roku, za każdym razem kapitalizując odsetki, zarobimy dzięki temu prawie 130 zł. Oczywiście, również w tym przypadku, co 20 dni możemy pieniądze wypłacać bez utraty odsetek i zlecić odnawianie depozytu aż przez rok.

Z propozycji nietypowych, które również można wykorzystać przed Świętami, warto także wymienić Aukcje Lokat Terminowych w Millenium Banku. Pozwalają one na swobodny dobór elementów oferty, czyli wysokości wkładu, oprocentowania i czasu trwania. Minimalnie jako depozyt można wskazać 500 zł przy jednoczesnym najwyższym zysku wynoszącym 7 proc. w skali roku. Najkrótszy okres trwania oferty to 15 dni. Oczywiście nie wszystkie propozycje wygrywają, ale zwykle ponad połowa jest zawierana na warunkach wybranych przez klienta. W ostatnich miesiącach średnie oprocentowanie zwycięskich aukcji nie spadło poniżej 5 proc. Zakładając, że decydujemy się włożyć 2 tys. zł na taki depozyt, po 15 dniach odzyskamy ponad 4 zł. Jeśli uda nam się zdobyć maksymalne oprocentowanie – z konta wyjmiemy 5 zł i 75 groszy ponad kapitał.

Może się wydawać, że kilkadziesiąt groszy dziennie nie jest warte zachodu. Faktycznie, w okresie dwóch miesięcy lokaty nie osiągną przytłaczającego zysku, ale te 60 dni to bardzo dobry początek do wypracowania w sobie nawyku oszczędzania. No i przede wszystkim ochronimy swoje pieniądze przed inflacją, która według danych NBP po pierwszym półroczu bieżącego roku wyniosła 2,2 proc.Dodano: 2010-10-28 08:42:53

Centrum Ogrodnicze Azalia
Centrum Ogrodnicze AZALIA

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 11-12-19

1 USD: 3,86601 EUR: 4,2851
1 CHF: 3,92571 GBP: 5,0798
1 RUB: 0,0609 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: