suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Gdziekolwiek będziesz, zagłosuj

Do 10 czerwca niepełnosprawni oraz osoby powyżej 75. roku życia mogą składać do urzędu gminy wnioski w sprawie głosowania przez pełnomocnika w najbliższych wyborach prezydenckich.

Głosowanie przez pełnomocnika polega na upoważnieniu wskazanej przez wyborcę osoby
do oddania głosu w jej imieniu. Polacy będą mogli skorzystać z tego przywileju po raz pierwszy w najbliższych wyborach prezydenckich. Ten rodzaj oddania głosu w wyborach jest dostępny w większości krajów Unii Europejskiej, m.in. w Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, na Łotwie i we Francji.

Kto może głosować przez pełnomocnika?

Przede wszystkim z tej możliwości mogą korzystać osoby niepełnosprawne, tj. posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy posiadający równoznaczne orzeczenie organu rentowego (np. o całkowitej niezdolności
do pracy czy niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także orzeczenie o zaliczeniu
do I albo II grupy inwalidów). Oprócz nich z prawa do głosowania przez pełnomocnika mogą skorzystać wszyscy wyborcy, którzy najpóźniej w dniu glosowania ukończą 75 lat,
bez względu na ich stan zdrowia.

Jak zagłosować przez pełnomocnika?

Najpóźniej na 10 dni przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 20 czerwca,
tj. do 10 czerwca 2010 r., osoba pragnąca skorzystać z możliwości glosowania przez pełnomocnika powinna złożyć wniosek w tej sprawie do urzędu gminy. Jeżeli osoba taka nie może zrobić tego osobiście, może to uczynić w jej imieniu osoba mająca być pełnomocnikiem. Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę osoby, która ma zostać pełnomocnikiem. Osoby niepełnosprawne muszą także dołączyć dokument potwierdzający znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności albo orzeczenie równoznaczne z takim dokumentem. Akt pełnomocnictwa sporządzany jest w miejscu zamieszkania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa przed wójtem, burmistrzem, prezydentem miasta lub przed inną upoważnioną do tego osobą.

Pełnomocnikiem mogą być osoby wpisane do rejestru wyborców w tej samej gminie,
co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub osoba posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania na terenie danej gminy. Jedna osoba może być pełnomocnikiem maksymalnie dwóch wyborców.

Pełnomocnictwo do głosowania może obejmować głosowanie w pierwszej i drugiej turze wyborów, gdy akt pełnomocnictwa został sporządzony przed dniem pierwszej tury lub w drugiej turze wyborów, gdy akt pełnomocnictwa został sporządzony po dniu pierwszej tury wyborów.


Dodano: 2010-05-26 08:47:51

ATRAKCYJNE DOMY
RYŻÓWKA - DOM Z DOSTĘPEM DO JEZIORA

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 21-01-20

1 USD: 3,82841 EUR: 4,2459
1 CHF: 3,95321 GBP: 4,9919
1 RUB: 0,0619 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: