suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Projekt z Suwalszczyzny nagrodzony w konkursie „Żubr budzi Podlasie”

„Żubr budzi Podlasie” to prospołeczny program skierowany do pełnoletnich mieszkańców województwa podlaskiego. Jego celem jest uaktywnianie twórczego potencjału wszystkich, którzy mają pomysł na rozwój swojego otoczenia.

Druga edycja akcji udowodniła, że program cieszy się rosnącym zainteresowaniem mieszkańców województwa. Od 15 października 2009 do 15 stycznia 2010 nadesłano aż 163 propozycji inicjatyw (ponad 2 razy więcej niż w I edycji) w 4 kategoriach: „Akcje społeczne”, „Kultura”, „Akademicki Białystok”, „Sport”. Spośród zgłoszonych projektów jury nagrodziło 4, natomiast 1 został wybrany głosami mieszkańców w plebiscycie.


Nagrodzone projekty

Pierwszy z projektów wybranych przez jury, Konstelacja Żubr, jest próbą artystycznej aktywizacji mieszkańców woj. podlaskiego. W ramach projektu w dziewięciu wybranych gminach mieszkańcy będą mogli wejść w przygodę z filmem i fotografią, jednocześnie prezentując się szerokiej publiczności.

W ramach projektu Legenda o Krzyżu, mieszkańcy Supraśla będą sami odtwarzać legendę sprzed ponad 500 lat o powstaniu swojej miejscowości.

Inspire Happening Weekend w Białymstoku, trzeci nagrodzony projekt, polega na skondensowanych przedstawieniach różnych środowisk artystyczno-sportowych w postaci happeningów, które w majowy weekend uatrakacyjnią życie mieszkańców Białegostoku, wszystkich gości i turystów.

Ostatni nagrodzony przez jury projekt - Dziedzictwo kulturowe naszej okolicy, jest inicjatywą mieszkańców Starego Folwarku na Suwalszczyźnie. Jego celem jest podtrzymanie dawnej tradycji obchodów Nocy Świętojańskiej i prezentacja dawnego zwyczaju obrzędów świętojańskich (palenie ognisk, szukanie kwiatu paproci, rzucanie wianków z nurtem rzeki, wspólne biesiadowanie i zabawa przy ognisku). W ramach projektu dawne obrzędy i zwyczaje zostaną także udokumentowane w celu zachowania ich dla przyszłych pokoleń.

Mieszkańcy w plebiscycie zdecydowali, że do realizacji zostanie dołączony projekt „Dzień Kultury Ulicy vol. III”, który mieszkańcom Białegostoku i całego regionu przybliży kulturę związaną z lokalną muzyką hip-hop.

Potencjał mieszkańców regionu

„Z dużym zainteresowaniem przyglądaliśmy się aktywności mieszkańców regionu podczas pierwszego etapu tegorocznej edycji programu ‘Żubr budzi Podlasie’. .
Tym bardziej, że do ostatniej chwili otrzymywaliśmy kolejne zgłoszenia projektów. Bardzo nas cieszy, że w akcję włączyło się tak wiele osób z całego województwa i wszystkich jego rejonów: także z Łomży i Suwalszczyzny. To bardzo budujące, że znajduje się tu tak ogromny potencjał społeczników i osób aktywnie uczestniczących w życiu swojej małej ojczyzny. Jednocześnie to wzmaga przekonanie, że w realizację inicjatyw zaproponowanych przez mieszkańców regionu włączy się jak największa liczba osób.” – powiedział Maciej Partyka, specjalista ds. Brand PR w Kompanii Piwowarskiej.

Oficjalne zaprezentowanie zwycięzców nastąpiło 16 lutego br. w Białymstoku. Teraz nadszedł czas na realizację inicjatyw. Na bieżąco będziemy informowali o projektach, które otrzymały finansowe wsparcie Żubra.

Tegoroczna edycja programu jest kontynuacją pierwszej, dzięki której spośród 75 zgłoszonych inicjatyw zrealizowano aż 5. Dotyczyły m.in. wydarzeń z dziedziny kultury, akcji studenckich i społecznych. Mieszkańcy uczestniczyli w festiwalu kultury żydowskiej „Zachor”, studenci zorganizowali akcję nauki języków obcych AIESEC Young i Przegląd Krótkich Form Filmowych 4’62, małżeństwo z Bielska Podlaskiego stworzyło mobilne kino, a filmowcy – amatorzy przygotowali film pt. „Goście, czyli na wschodnich bezdrożach”.

Program pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku. Partnerem programu, obok lokalnych mediów (TVP Białystok, radio Białystok, Gazeta Współczesna, portal bstok.pl) jest także dr Jan Pietruski i aktor Andrzej Zaborski.

Honorowy Patronat nad programem „Żubr budzi Podlasie”, oprócz partnerów programu, objęły także inne media regionalne: portale hajnowianie.com, suwalki.info, suwalki24.pl, ebialystok.pl i madeinbialystok.pl.Dodano: 2010-02-17 13:07:32

UNIWERSUS
KURS OPERATORA ŻURAWIA SAMOCHODOWEGO HDS

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 28-01-20

1 USD: 3,88441 EUR: 4,2794
1 CHF: 4,00941 GBP: 5,0614
1 RUB: 0,0617 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: