suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Ożywienie na granicy


Ożywienie na granicy W Domu Pracy Twórczej w Wigrach odbyło się 20 maja 14. Forum Polskich Regionów Granicznych. O znaczeniu spotkania i perspektywach współpracy z sąsiadami zza wschodniej granicy rozmawiamy z Małgorzatą Dudzińską, dyrektorem Biura Euroregionu Niemen.

- Jakie znaczenie mają spotkania przedstawicieli euroregionów?

- Polska jest jedynym państwem, gdzie się takie forum odbywa. W naszym kraju jest 16 euroregionów. Za każdym razem spotkanie odbywa się w innym miejscu, tym razem my byliśmy gospodarzami. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń. Na spotkaniu omawialiśmy politykę "nowego sąsiedztwa" wobec Białorusi, Ukrainy i Rosji i to, co się będzie działo z euroregionami, jaki to będzie miało wpływ na współpracę transgraniczną. Dyskutowaliśmy też nad inicjatywą wspólnotową Interreg IIIa na wszystkich granicach Polski.

- Na czym polega program Interreg?

- Dla nas najbardziej interesujące, w ramach Interregu, są dwa trójstronne programy sąsiedztwa na granicy wschodniej: Polska - Białoruś - Ukraina i Polska - Litwa - Rosja.

Są to programy, które niejako zastąpią Program Współpracy Przygranicznej PHARE. Wspierane będą inicjatywy transgraniczne, projekty zarówno miękkie, jak i inwestycyjne. Wnioski należy składać do Wspólnych Sekretariatów Technicznych: w przypadku programu Pl-By-Ua do Warszawy, a w przypadku programu Pl-Lt-Rus do Wilna. W ramach Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina wydzielony został Fundusz Mikroprojektów, którym będzie zarządzał Euroregion Niemen. W ramach funduszu będzie można uzyskać dofinansowanie inicjatyw na pograniczu polskim, białoruskim i ukraińskim do 50.000 euro. Nie zmienią się priorytetowe dziedziny wsparcia i (tak jak to było w programie PHARE) preferowane będą projekty dotyczące: rozwoju gospodarczego, demokracji lokalnej, wymiany kulturalnej, przedsięwzięcia z zakresu turystyki, ochrony środowiska itp. Partnerzy z każdego z trzech krajów mogą składać wspólny wniosek, przy czym partnerzy unijni będą finansowani ze środków Interreg, a partnerzy rosyjscy, białoruscy czy ukraińscy z programu TACIS. W projektach inwestycyjnych nie ma wymogu posiadania partnera zagranicznego, trzeba tylko wykazać transgraniczny charakter tej inwestycji, np. z zakresu ochrony środowiska. W projektach miękkich trzeba mieć partnera obowiązkowo.

- Czy wniosków składamy dzisiaj więcej czy mniej niż kiedyś?

- Dużo większe jest zainteresowanie dzisiaj. Na przykład w pierwszym naborze projektów do Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina (którego termin minął 7 marca) do Wspólnego Sekretariatu Technicznego w Warszawie wpłynęło 198 wniosków. Nasze samorządy i organizacje już potrafią przygotować wnioski; i to dobre wnioski. Konkurencja jest duża, ale także uruchamianie są coraz większe środki w ramach funduszy strukturalnych. Na razie nie ma zagrożenia, żebyśmy tych pieniędzy nie wykorzystali. Wpływa kilkakrotnie więcej wniosków i na większe kwoty, niż mamy do dyspozycji. Tak samo wygląda sytuacja z wnioskami do Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

- Czy podobnie jest w całej Polsce?

- Kiedy rozmawiałam podczas forum z przedstawicielami innych euroregionów, to okazywało się, że nasze samorządy są bardziej aktywne. Mieliśmy zresztą okazję przekonać się o tym w zeszłym roku, kiedy ogłoszony był wspólny nabór do jednego z programów dla trzech euroregionów: Pomerania, Bałtyk i Niemen. Naszych wniosków wpłynęło więcej niż z tych dwóch pozostałych euroregionów razem. W związku z tym zagarnęliśmy też dwie trzecie pieniędzy. Nasze samorządy są zdecydowani bardziej aktywne, zresztą i potrzeby są tu dużo większe. W euroregionach południowych problem kanalizacji praktycznie nie istnieje, a u nas nadal są to jedne z najbardziej potrzebnych inwestycji. W dodatku ze względu na kolonijną zabudowę naszych wsi są to potężne koszty.

- Czy napięta sytuacja na linii Warszawa - Moskwa i Warszawa - Mińsk nie rzutuje na współpracę między euroregionami na naszej wschodniej granicy?

- Na forum wysłuchaliśmy na ten temat informacji Departamentu Unii Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Wszyscy uczestnicy forum podkreślali, że bardzo zależy im na zachowaniu dobrych kontaktów ze wschodnimi partnerami. Ale oczywiście to, co dzieje się w polityce, ma także wpływ na sytuację w euroregionach. Wyrazem tego było chociażby to, że zapraszaliśmy na forum przedstawicieli strony białoruskiej i rosyjskiej, ale nie przyjechali. Dzień przed forum przysłali pisma, że życzą nam owocnych obrad.

- Kanał Augustowski się przez to nie zatka?

- Nie, niedawno zostało otwarte graniczne przejście turystyczne. Myślę, że będzie funkcjonowało. Tym bardziej że strona białoruska jest bardzo zainteresowana rozwojem turystyki wzdłuż kanału. Odbudowa Kanału Augustowskiego po ich stronie postępuje w bardzo szybkim tempie i do końca maja 2006 r. powinna być ukończona. Białorusini spodziewają się znacznych dochodów z turystyki, ale trzeba będzie jeszcze poczekać, aby Kanał Augustowski stał się przysłowiową żyłą złota. Trzeba jeszcze rozbudować całą infrastrukturę turystyczną, ale nie hotele czy kurorty. Kajakarze to pasjonaci. Zainteresowani są tym, żeby mile spędzić czas, przepłynąć, odpocząć przy ognisku. Potrzebne są więc toalety, prysznice, tradycyjne banie, które cieszą się obecnie wielkim powodzeniem. Jest jeszcze jeden kłopot związany z odbudową kanału. Mianowicie powinna to być rekonstrukcja, gdyż jest to obiekt zabytkowy. W przeciwnym razie trzeba będzie zrewidować pomysł o wpisaniu Kanału Augustowskiego na listę światowych zasobów dziedzictwa UNESCO, bo nikt nie ujmie na niej nowego, przerobionego obiektu.

- Życzę jak najmniej kłopotów, a najwięcej satysfakcji ze zmian zachodzących także za waszym pośrednictwem w pogranicznych regionach.

Rozmawiała Agnieszka Szyszko - Tygodnik Suwalski


Dodano: 2005-06-10 14:02:01

Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
"Obóz przetrwania" w Szklarskiej Porębie

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 17-10-19

1 USD: 3,86381 EUR: 4,2849
1 CHF: 3,89021 GBP: 4,9456
1 RUB: 0,0604 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: