suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Poezja Konopnickiej w Kamerunie, Izraelu i na Sri Lance

Na początku lat 90. XX wieku przyjechali do Polski po raz pierwszy. Na stałe mieszkają w Rosji, na Litwie, w Kamerunie, Wietnamie, Norwegii, Chinach, Maroko, Australii czy w Niemczech. To, co ich łączy to udział w Światowym Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej – imprezie, która co roku przyciąga nawet 350 osób z całego globu.

Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej odbywa się w Przedborzu (woj. łódzkie). To małe miasto - według danych z marca 2007 liczy niecałe 4 tysiące mieszkańców. Prawdziwym bogactwem Ziemi Przedborskiej są lasy, zajmujące ok. 54% jej powierzchni. W 1988 roku dla ochrony unikatowych walorów naturalnych gminy utworzono Przedborski Park Krajobrazowy zajmujący 16.640 ha. Dokument lokacyjny miasta zaginął. Pierwsza historyczna wzmianka stwierdzająca istnienie Przedborza pochodzi z 1145 roku, zawarta jest w tzw. Falsyfikacie Trzemeszeńskim. Stwierdza on istnienie Przedborza, który ma rzekomo obowiązek uiszczać opłaty na rzecz klasztoru w Trzemesznie.

Można by zapytać - co ma Przedbórz do Konopnickiej? Miasto z losami znanej suwalczanki nie ma absolutnie nic wspólnego. W 70. rocznicę śmierci poetki Towarzystwo im. Marii Konopnickiej (działające w Przedborzu) postanowiło uczcić tę rocznicę poprzez zorganizowania pierwszych ogólnopolskich spotkań z poezją dla dzieci i młodzieży z różnych szkół w Polsce (szkół noszących imię poetki jest ponad trzysta).

Konkursem zaczęli interesować się też nasi rodacy z państw byłego Związku Radzieckiego i innych krajów. Pracownicy Miejskiego Domu Kultury w Przedborzu i tamtejsi samorządowcy postanowili, że od 1992 r. będą zapraszać również uczestników z zagranicy. W pierwszym konkursie wystąpili Polacy z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji, a także z Węgier i Palestyny. Prezentacje miały formę recytacji, śpiewu i programów dowolnych.

W tym roku w dniach 13-17 sierpnia 2009 roku odbędzie się 18. edycja Światowego Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej. Rokrocznie w festiwalu uczestniczy ponad 300 wykonawców z różnych krajów świata, w których mieszkają nasi rodacy. Eliminacje często przeprowadzane są przez Konsulaty RP, Stowarzyszenia, szkoły i kościoły. Do Przedborza i Gór Mokrych przyjeżdżają najlepsi. Nie są to tylko przedstawiciele Polonii, ale także studenci studiujący nasz język ojczysty w Turcji, Szwecji, Wietnamie, Chinach, Maroko, Japonii. Nasi rodacy z USA, Kuby, Kanady, Australii, Francji przyjeżdżają na festiwal i prezentują poezję piękną, prostą, a jakże melodyjną – zachwalają pracownicy MDK w Przedborzu.

Przez te wszystkie lata przez festiwal „przewinęło się” ponad 8 tysięcy uczestników z ponad 86 krajów świata. Naszym najbardziej egzotycznym gościem jest stały uczestnik festiwalu - pan Suri ze Sri Lanki – zdradzają organizatorzy. Regularnie odwiedzają Przedbórz sąsiedzi ze wschodu - z Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy.

Festiwal uświetniają występy znanych polskich artystów, m.in.: Barbary Krafftówny, Stanisława Mikulskiego, Augusta Kowalczyka, Wojciecha Siemiona, Sławy Przybylskiej, Violetty Villas. Swój udział deklarują także znani poeci i pisarze.

Fot. MDK PrzedbórzDodano: 2009-07-02 14:50:38

KANCELARIA
HORYZONT CONSULTING
DORADZTWO UPADŁOŚCIOWE
I RESTRUKTURYZACYJNE

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 13-12-19

1 USD: 3,82341 EUR: 4,2747
1 CHF: 3,89191 GBP: 5,1292
1 RUB: 0,0613 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: