suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Ginie ostatni dziki fragment Mazur
W Powiecie Gołdapskim, na terenie Gminy Banie Mazurskie niszczone są bezcenne obszary przyrodnicze.

Lasy Skaliskie i Góry Klewińskie to w tej chwili najdzikszy fragment Mazur. Oddalony od terenów turystycznych, pozbawiony związanej z jeziorami presji zachował idealne warunki przyrodnicze i krajobrazowe.

W chwili obecnej ten obiekt jest doszczętnie niszczony przez jednego z właścicieli ziemskich, który tworzy nielegalne kopalnie i niszczy już trzecie wzniesienie na swoim gruncie. Prace odbywają się w niezwykle szybkim tempie.

To już ostatnia enklawa Mazur, gdzie na znacznym obszarze zachował się doskonale krajobraz kulturowy. Tak duża ilość wsi, w których nadal istnieje stara architektura, a jej zakłócenia w formie postkomunistycznych budowli są rzadkością, to prawdziwy skarb kulturowy regionu. Wśród nich wyróżnia się Zabrost Wielki - najlepiej zachowana pod względem architektonicznym wieś w północno-wschodniej Polsce. To tu znajdują się pozostałości niezwykłej historii Mazur - Pałacu w Bejnunach, Piramidy w Rapie, hodowli koni trakeńskich (na tym obszarze hodowano konie do orszaków cesarskich, one stworzyły rasę trakeńską). O tutejszych wioskach wydawane są książki w Niemczech.

Tutejsze zasoby przyrodnicze znacznie przewyższają zarówno Puszczę Romincką jak też Borecką. Występuje tu kilkadziesiąt cennych gatunków zwierząt i roślin. Jest to stałe (od czasów niemieckich) m.in. siedlisko rysia, wilków, gatunków sokołów, niezwykle rzadkich dzięciołów i sów.

Na tym terenie dwa obszary wyróżniają się w sposób szczególny - to Lasy Skaliskie i Góry Klewińskie. Oba pod względem swoich zasobów powinny być rezerwatami przyrody. Góry Klewińskie, to niezwykle dziewiczy obszar górski z punktami widokowymi. Doskonale zachowany drzewostan, liczne torfowiska i bagna z cennymi siedliskami powoduje, że jest to w tej chwili mazurski ewenement wymagający najwyższych form ochrony.

Mimo, że ten teren objęty jest Naturą 2000 (niestety ze względu na opieszałość w badaniach nie obejmuje jeszcze całej powierzchni) i Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Gołdapy i Węgorapy, to są tu realizowane inwestycje zagrażające istnieniu tego obszaru.

Od kilku lat grupa tutejszych rolników wraz z organizacją ekologiczną (HROŚ) broni skutecznie tego terenu przed inwestycjami Firmy Orange (Centertel), która w najcenniejszym terenie chronionego krajobrazu chce postawić maszt przekaźnikowy.

Jednocześnie jako tzw "inicjatywa oddolna" powstał dla tego obszaru niezwykle cenne opracowanie - Plan Rozwoju Turystyki (autor - Gminna Rada Turystyki). Materiał ten zakłada zrównoważony rozwój turystyczny tego obszaru z zachowaniem jego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Niestety miejscowi radni na razie planem tym nie są zainteresowani.

Od kilku miesięcy doszło jeszcze kolejne zniszczenie. Miejscowy właściciel znacznych obszarów na terenie Gór Klewińskich - Grzegorz Skrzecz, tworzy kopalnie żwiru w miejscowości Stare Gajdzie. Znikają po kolei wszystkie wzniesienia. Kilka dni temu ogromna koparka zaczęła rozbierać trzecie już wzgórze. Wszystko odbywa się pod płaszczykiem kopania stawów wodnych! Przy czym miejsca wyznaczone pod stawy znajdują na terenie gdzie są wzniesienia! Ponieważ prace są prowadzone w niezwykle szybkim tempie, każdy dzień powoduje ogromne zniszczenia, a dziesiątki potężnych wywrotek wywożą żwir. Według danych z Urzędu Powiatowego w Gołdapi nie ma na tym obszarze legalnych kopalni.

Harcerski Ruch Ochrony Środowiska im. św. Franciszka z Asyżu prosi media i organizacje społeczne o pomoc w uratowaniu tego niezwykle cennego dla przyrody i kultury Mazur obszaru.Informacje można uzyskać w: Starostwie Powiatowym w Gołdapi, Urzędzie Gminy w Baniach Mazurskich, biurze Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody (delegatura w Ełku). Harcerski Ruch Ochrony Środowiska - Dariusz Morsztyn (tel. 0604 29 29 97).


Dodano: 2009-05-22 10:43:05

Zakład Szklarski "Kamena"
Terraria

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 28-01-20

1 USD: 3,88441 EUR: 4,2794
1 CHF: 4,00941 GBP: 5,0614
1 RUB: 0,0617 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: