suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Idealiści w trzeźwości

Idealiści w trzeźwości

Rozmowa z Dariuszem Koprowskim, prezesem Suwalskiego Stowarzyszenia Klubu Abstynenta „Filar”.

– Jaką funkcję ma spełnić Miejski Dzień Trzeźwości, którego stowarzyszenie jest głównym organizatorem?

– Profilaktyczną, bo jest to impreza adresowana głównie do dzieci i młodzieży, choć również do dorosłych. Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby uczyć młodzież pozytywnych wzorców zachowania, pokazać, że można się bawić na trzeźwo. W statucie stowarzyszenia mamy zapisane, że naszym najważniejszym celem jest „kształtowanie u swoich członków trwałych dążeń do całkowitego powstrzymywania się od picia wszelkich napojów alkoholowych. Na zewnątrz stowarzyszenie propaguje trzeźwość oraz zmianę obyczajów w kierunku usuwania z życia rodziny i jednostek napojów alkoholowych jako stałych składników zwykłych wydarzeń i różnych uroczystości”.

– Kim są członkowie waszego klubu?

– Członkiem stowarzyszenia może być każdy, kto propaguje ideę trzeźwego stylu życia. Przychodzą do nas ci, którzy nadużywali alkoholu, i tacy, którzy nigdy nie pili, ale są na przykład osobami współuzależnionymi. Alkoholizm dotyka całą rodzinę i daną społeczność. Jest chorobą „demokratyczną”, która przenika wszystkie środowiska społeczne, bez względu na pozycję danej osoby. Na nasze klubowe spotkania przychodzą całe rodziny. Mąż, bo jednak w większości to mężczyźni są osobami uzależnionymi, idzie na mityng grupy AA, żona – na spotkanie grupy Al-Anon – dla osób współuzależnionych a dzieci na zajęcia jednej z trzech grup socjoterapeutycznych. Życie tych wszystkich osób jest skoncentrowane wokół problemu alkoholu, dlatego bez ich wspólnego wysiłku terapia alkoholika praktycznie nie ma szans powodzenia.

Grupy wsparcia silnie wiążą swoich członków. I nawet osoby, które poradziły sobie z problemem alkoholowym, przychodzą potem przez kilka lat na spotkania. Ja nazywam ich „idealistami”, bo dla nich idea trzeźwości jest naczelną zasadą organizującą ich życie. W ten sposób okazują oni także wdzięczność za pomoc w dokonaniu zmiany w ich życiu. Bo tak naprawdę, oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych i finansowych, wynikających z porzucenia picia, największą korzyścią jest zmiana, jaka dokonuje się w człowieku. Osoba uwolniona od alkoholu staje się bardziej otwarta, także na tych, którzy mają inne poglądy. I nie zamyka się już w swoim „utajnionym świecie”.

– Z czego utrzymuje się stowarzyszenie?

– Głównie z dotacji Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Członkowie stowarzyszenia płacą też comiesięczną składkę w wysokości 5 zł. Rok temu uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego, istnieje więc szansa pozyskania 1 procenta podatku dochodowego od osób, które zechciałyby nas wesprzeć. Ta forma pomocy jest jednak nowa i ciągle jeszcze w naszym kraju mało popularna. Otrzymujemy również darowizny.

– Ile macie pieniędzy do zagospodarowania w ciągu roku?

– Tegoroczny budżet wynosi 40.500 zł. Najwięcej pieniędzy – 25.000 zł – wymaga funkcjonowanie klubu (w tym stałe opłaty). Kolejną pozycją w budżecie  jest wspieranie programów psychoedukacyjnych i socjoterapeutycznych dla grup dziecięcych i młodzieżowych, na co zaplanowaliśmy w tym roku 6.500 zł. 

– Jak oceniłby pan problem alkoholizmu w Suwałkach? 

– Alkoholizm w naszym mieście to nie tylko problem pijących w bramach. Choroba dotyka osób wykształconych, także na wysokich stanowiskach. Niestety, coraz więcej zgłasza się do nas ludzi młodych. Obecnie stanowią oni zdecydowaną większość. Zauważam jednak pozytywny fakt, że ludzie pijący są coraz bardziej świadomi, że sami nie poradzą sobie z problemem. Widzą, jak alkohol powoli wypiera wszystkie ich wcześniejsze zainteresowania, zastępuje więzi rodzinne. Są tego świadomi i przychodzą do klubu jeszcze przed podjęciem leczenia.

– Dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów w propagowaniu życia bez nałogów.

Agnieszka Szyszko - Tygodnik Suwalski

Miejski Dzień Trzeźwości odbędzie się 7 maja (sobota) w godzinach 10-13 w muszli koncertowej w parku Konstytucji im. 3 Maja. W programie przewidziano gry i zabawy sprawnościowe, rowerowy tor przeszkód, pokazy udzielania pierwszej pomocy, występy zespołów muzycznych (Beciaki, Retro i Wnuczęta, Chip Jordan & The Snow's Blues). Będzie działał punkt pomiaru wagi, ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi. Swoją działalność i osiągnięcia zaprezentują suwalskie świetlice środowiskowe.Dodano: 2005-04-29 17:30:31

Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Urodziny dla Dzieci

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 17-10-19

1 USD: 3,86381 EUR: 4,2849
1 CHF: 3,89021 GBP: 4,9456
1 RUB: 0,0604 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: