suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Bezpłatne kursy i szkolenia drogą do sukcesu na rynku pracy


Szkolenia są przeznaczone dla młodzieży w wieku 18 - 25 lat, bez udokumentowanych kwalifikacji. Ponadto zajęcia mają odbywać się do południa. Czy to oznacza, że w zajęciach nie mogą uczestniczyć uczniowie? Kto de facto może brać udział w projekcie?

Projekt jest przeznaczony dla osób bezrobotnych, które zakończyły edukację. Dla wszystkich, którzy na przykład nie zdali matury, albo egzaminów zawodowych, lub po prostu ukończyły gimnazjum i z różnych powodów dalej nie kontynuowały nauki.

W takim razie, co dokładnie oznacza sformułowanie "nieudokumentowane kwalifikacje"? Uczestnicy nie mogą być po żadnych innych kursach?

sawickiOsoby zainteresowane przedstawiają nam świadectwo ostatnio ukończonej szkoły. Jeżeli ukończyły liceum ogólnokształcące, nie mają wtedy zawodu, jeśli ukończyły technikum, a nie zdały egzaminu zawodowego, to wtedy mają średnie wykształcenie, a nie mają zawodu. Właśnie dla tych osób przeznaczony jest projekt.

Dla wielu bez wątpienia nie lada atrakcję stanowi darmowy kurs prawa jazdy. Tylko 1/3 uczestników może z niej korzystać. Na jakiej zasadzie są wybierane te osoby? Czy to nagroda dla najpilniejszych? :)

Część osób, zwyczajnie nie jest tym kursem zainteresowana. Zdarza się, że niektórzy zrobili już wcześniej kurs prawa jazdy, a część osób zwyczajnie nie widzi siebie na takim kursie. Jeśli natomiast do kursu chce przystąpić większa ilość osób, musimy dokonać wyboru. Zwykle do kursu przystępują najaktywniejsi, Ci, którzy nie opuszczają zajęć. Jest to wtedy pewna forma mobilizacji, wyróżnienia.

Na czym polegają szkolenia z ABC przedsiębiorczości?

W naszym pojęciu, nie jest rzeczą najważniejszą wykładanie wiedzy teoretycznej. Chcemy uczyć przede wszystkim jak być przedsiębiorczym w codziennym życiu. Stawiamy na wiedzę praktyczną, przedsiębiorczość na co dzień.

Ciekawą propozycją wydają się zagraniczne praktyki zawodowe. Do jakich i krajów i jakiego typu pracy wysyłani są uczestnicy projektu?

Na pewno będzie to związane z tym, jaki kurs zawodowy uczestnicy skończą tu, w Polsce. Planujemy dwa kursy. Będzie to kurs kierowcy wózka widłowego i kurs sprzedawcy. W takich też zawodach odbędą się później praktyki zagraniczne. W grę wchodzą trzy kraje: Niemcy, Francja i Hiszpania. Z tymi krajami współpracujemy. Przed wyjazdem na praktyki zagraniczne, młodzież będzie uczestniczyła w seminarium przygotowującym do wyjazdu. Seminaria odbędą się w 10 miejscach w kraju. Nasi uczestnicy pojadą najprawdopodobniej do Gołdapi, albo Rozkoszy, bo tam mamy swoje ośrodki OHP. Będą uczestniczyli w konferencjach i całodniowym seminarium.


Zajęcia z młodzieżą zaczynają się już od października. Czy są jeszcze wolne miejsce, jeśli tak ile?

Są jeszcze wolne miejsca. Dzisiaj odbył się 1 dzień rekrutacji. W Suwałkach będą 3 grupy po piętnaście osób.

Projekt kończy się w lutym. Czy uczestniczy tych miesiącach kursów i szkoleń otrzymują jakieś specjalne dokumenty, certyfikaty?

Zajęcia realizowane w Polsce kończą się w grudniu. Styczeń i luty jest czasem praktyk zagranicznych. Młodzież wyjeżdża z opiekunami. Każdy kurs kończy się otrzymaniem zaświadczeń. Zaświadczenia są na drukach ministerstwa Edukacji Narodowej, co bez wątpienia podnosi ich rangę. Szkolenia realizowane są specjalistyczne firmy. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia ukończenia kursu zawodowego, zaświadczenie ukończenia kursu językowego, kursu komputerowego, dodatkowo CDLA. Wybrani mają za sobą także kurs prawa jazdy.

Czy istnieje możliwość, że ktoś nie ukończy tego kursu? Przy otrzymywaniu zaświadczeń, uwzględniane jest zaangażowanie uczestników, wyrażane na przykład ocenami?

Nie. To nie jest szkoła, nie wystawiamy ocen. W projekcie uczestniczą osoby dorosłe, także wystarczy aby chodziły na zajęcia i wykazywały minimum zaangażowania. Na zaświadczeniach nie ma ocen. Jest informacja, że zakończyli kurs, także nie stresujemy naszych uczestników. Traktujemy ich jak dorosłych.

Na koniec chyba najważniejsze pytanie, bo dotyczące efektów szkoleń. Nie jest to pierwsza edycja projektu. Jak wygląda historia byłych uczestników. Czy kursy rzeczywiście pomogły im w karierze?

Projekty o podobnych charakterze organizujemy od 2004 roku. Są to projekty unijne, w związku z tym zobowiązani jesteśmy do monitorowani losów uczestników. Pół roku po zakończeniu projektu, robimy ankiety, sprawdzamy co się dzieje z osobami, które brały udział w projektach. Trzeba powiedzieć, że zawsze na cele zostały osiągane. Były różne kursy, w niektórych osoby miały znaleźć zatrudnienie, w niektórych miały zdać maturę, lub dostać się na studia. My to zawsze sprawdzamy i zawsze to, co zakładamy, realizujemy. Kurs przynosi efekty. Mamy bardzo wiele zaprzyjaźnionych z nami osób, które ukończyły projekt. Przychodzą, opowiadają. To bardzo przyjemne kiedy widzimy efekty naszej pracy.

rozmawiał: Mariusz Interewicz, suwalki.info

Dodano: 2008-09-18 20:33:48

Zakład Szklarski "Kamena"
Terraria

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 06-12-19

1 USD: 3,85001 EUR: 4,2721
1 CHF: 3,89631 GBP: 5,0527
1 RUB: 0,0604 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: